Контраст
Шрифт

Зміни у декларуванні за період - 2022 рік

У серпні 2022 року до розділу 13 Закону України «Про запобігання корупції» були внесені зміни щодо особливостей застосування законодавства у сфері запобігання корупції в умовах воєнного стану, зокрема, зміни стосуються заповнення щорічної декларації за 2022 рік: 

1.  Дозволено не зазначати відомості щодо матеріальної допомоги, передбаченої законодавством іноземної держави, виплаченої суб’єкту декларування або членам його сім’ї за рахунок коштів іноземної держави  або міжнародної організації. Матеріальна допомога може бути у вигляді грошових коштів, товарів, послуг на проживання, медичних послуг, лікарських засобів (Наприклад: не вказується розмір виплати суб’єкту декларуванняіноземною державою за кордоном).

2. Дозволено не подавати повідомлення про відкриття валютного рахунку у закордонних банківських та інших фінансових установах при умові, що такі рахунки були відкриті під час дії воєнного стану, використовувались виключно для отримання матеріальної допомоги, передбаченої законодавством іноземної держави, виплаченої за рахунок коштів іноземної держави або міжнародної організації, та закриті протягом одного місяця з дня припинення чи скасування воєнного стану. (Якщо вищевказані умови  не виконуються, то суб’єкт декларування подає інформації за загальними правилами згідно зі ст. 46 Закону, наприклад якщо суб’єкт декларування або член сім’ї отримуючи матеріальну допомогу іноземної держави через рахунок у закордонному банку згодом працевлаштувався закордоном і використовував для отримання зарплати вищевказаний рахунок,  то у вказаному випадку він вказує розмір доходу, повідомлення про відкриття рахунку та інше).

3.     Дозволено не зазначати відомості особам, які постраждали внаслідок збройної агресії Російської Федерації проти України, про:

-  одержані грошові кошти для таких цілей:

здійснення переказів на спеціальні рахунки, відкриті Національним банком України для гуманітарної допомоги;

здійснення у встановленому законодавством порядку благодійних пожертв для підтримки і захисту;

здійснення витрат на придбання та доставку товарів, оплату робіт чи послуг, наданих як гуманітарна допомога. 

-  товари, надані як благодійна пожертва чи гуманітарна допомога.

В даному випадку поки ще відсутня постанова КМУ, яка повинна вказати, які особи відносяться до осіб, які постраждали внаслідок збройної агресії Російської Федерації проти України, та порядок отримання цього статусу. Але зрозуміло, що це особи, кому було зруйновано житло, нанесені травми або які були в полоні (по даним випадкам правоохоронними органами порушені кримінальні провадження, а особи визнані потерпілими). Внутрішньо переміщена особа (далі ВПО) законодавчо вищевказаний статус поки ще не має. Національне агентство з питань запобігання корупції рекомендує соціальні виплати ВПО виплачені від України вказувати в розділі «Доходи у тому числі подарунки» (їх розмір та джерело можна встановити через банківський рахунок на який переводились гроші).

4. Дозволено не зазначати відомості про одержання безоплатно або за ціною, нижчою за мінімальну ринкову ціну, особами, які фактично проживають на тимчасово окупованих територіях України чи на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, або особами, які були змушені залишити місце свого фактичного проживання внаслідок тимчасової окупації (загрози тимчасової окупації), ведення (загрози ведення) бойових дій:

послуг із проживання чи розміщення;

транспортних послуг чи послуг із перевезення у зв’язку із зміною місця фактичного проживання та/або з поверненням до місця проживання;

медичних послуг;

лікарських засобів;

товарів, робіт або послуг, визнаних гуманітарною допомогою.

З початку воєнного стану до закінчення 2022 року території на яких велися бойові дії встановлені наказами Головнокомандуючого ЗСУ та Мінреінтеграції.

5. Дозволено, що в разі одержання доходу, придбання майна, здійснення видатків, передбачених пунктом 2-3 розділу 13 Закону України «Про запобігання корупції», повідомлення про суттєві зміни у майновому стані не подається.

Якщо вищевказана інформація все ж таки буде зазначена в щорічній декларації за 2022 рік, то порушенням це не буде.