Контраст
Шрифт

Ретроспективний погляд на історію і традиції Фестивалю

Перша згадка про юних помічників пожежників датується ще кінцем 19 століття, а в 1901 році за ініціативою пожежного товариства було розглянуто питання про навчання елементарним знанням пожежної справи в школі юних ополченців.

Офіційно перші дружини юних пожежників були засновані приблизно в 20-30-х роках минулого століття при будинках піонерів та пожежних командах. Організаційно ж цей рух було оформлено в 1958 році після видання першого положення про дружин, яке було затверджено Міністерством охорони громадського порядку української радянської соціалістичної республіки та Міністерством освіти.

У 70-80-і роки рух Дружин юних пожежних набув особливої популярності серед молоді. Дітлахи не тільки вели широку роз’яснювальну програму у дитячих садках, виступали перед однолітками в школах та перед трудовими колективами, але й самостійно робили обходи домоволодінь одиноких людей, стояли на охороні полів під час збору врожаїв.

Фестиваль дружин юних пожежних – рух, витоки якого беруть початок ще в середині минулого століття. Новий поштовх цей рух отримав у перші роки незалежності України, коли щороку кожної осені почав проводитися Всеукраїнський фестиваль. Головною його метою є навчання правилам безпечної поведінки в сучасному середовищі, розвиток у молоді особистих творчих здібностей, а також формування у молодого покоління поваги до складної, відповідальної та водночас благородної професії – рятувальник.

У 2009 році Фестиваль ДЮП відсвяткував одразу два ювілеї – своє 15-ти і 50-річчя! Саме вересень 1959 року став датою започаткування масового руху юнацьких добровільних пожежних дружин (ЮДПД) – громадської ініціативи, яка охопила всю Україну, зібравши під своїм прапором десятки тисяч юнаків та дівчат. Ті часи були початком великого руху, що й тоді витримав випробування часом, і нині яскраво демонструє юнацькі прагнення бути завжди попереду, займаючи активну позицію у суспільному житті. Членами ЮДПД ставали школярі віком від 10 до 17 років, які вивчали пожежну справу за спеціальною програмою, загартовували свій характер. Вимоги були відповідні: наполегливо вивчати основи пожежної справи, знати, як боротися з вогняною стихією та попередити пожежу, швидко оцінити ситуацію і прийняти правильне рішення. Згодом учасники ЮДПД поширювали серед населення листівки та плакати на тему обережного поводження з вогнем. Були створені червоні пости, юні члени ЮДПД чергували на дитячих кіносеансах, виставках, шкільних базарах та святах. Вони охороняли від вогню ліси, парки, будівлі, місця збирання урожаю. Разом з пожежниками вони брали участь у рейдах з перевірки протипожежного стану громадських та індивідуальних будинків, допомагали вогнеборцям під час гасіння пожеж.

Другий ювілей – 15-річчя Фестивалю дружин юних пожежних – продовження руху ЮДПД на теренах незалежної України.

Цього року проводився вже XІХ Фестиваль ДЮП. Традиційно, він триває з січня по вересень. Розпочинаються змагання ДЮП із районних етапів. А для того, щоб потрапити на фінальний етап Фестивалю, який проходить у вересні в кращих дитячих таборах України, юним командам дружин юних пожежних доводиться виборювати це право на обласних етапах.   

Організаторами Фестивалю незмінно виступають Державна служба України з надзвичайних ситуацій, Добровільне пожежне товариство України за підтримки Міністерства освіти і науки України.

У 2014 році відбудеться ювілейний - 20-й Фестиваль дружин юних пожежних.